Potrebujete vychladiť terasu ale neviete ako na to?

Prevedieme Vás krok po kroku k vašej vysnenej letnej terase

Autor PROFIFOG • 19.apríla 2022

Zvlhčovanie, Adiabatické chladenie, Redukcia zápachu, riadenie prašnosti, Vodná hmla Profesionálne hmlové systémy, Hmlová brána, Regulácia vlhkosti, Znižovanie nákladov

Áno, v lete býva parádne horúco a je jedno, či máte alebo nemáte prekrytú terasu. Mnoho z Vás nevyužíva potenciál svojej letnej terasy a to len kvôli tomu, že v horúcich letných dňoch sa kvôli obrovským teplotám jednoducho nedá existovať pod terasou. Slnko rozpáli nielen okolitý vzduch, ale aj samotnú konštrukciu terasy, pergoly alebo prístrešku a tým sa znásobuje pocit nepohody a znižuje Váš komfort.

Prevedieme Vás krok po kroku a zodpovieme si najpálčivejšie otázky, ktoré trápia mnohých.

Je vôbec možné chladiť vonkajší priestor?

Áno. 

Dá sa na to využiť klasická klimatizácia? Áno, isteže, ale je to vysoko neefektívne a obludne neekonomické. Čisté šialenstvo. 

Existuje riešenie?

Áno, je jednoduché, mimoriadne efektívne a ekonomicky nenáročné. Určite ste počuli pojmy ako vodná hmla, vodná para alebo vodná clona, ktorá sa využíva na vonkajšie chladenie. Áno, je to najefektívnejší a tiež jediný spôsob chladenia vonkajších priestorov. Správne a odborne sa tomu hovorí adiabatické chladenie, ale kľudne tomu môžme hovoriť aj chladenie vodnou hmlou. 

Zvoliť lacný osviežovací set alebo investovať do kvalitnej vodnej hmly?

Na trhu je dostupných viacero možností a typov produktov, ktoré sľubujú vodnú hmlu, ktorá vás prijemné ochladí  počas horúcich dní. Od podozrivo lacných za 10 eur, drahších za 20 až 40 eur, až po vodnú hmlu, ktorá sa hýbe v stovkách eur.

Prečo je medzi nimi taký rozdiel? Všetky sľubujú jemnú vodnú hmlu, tak ako to? Áno je to tak, niekto tu musí klamať.

Aby sme rozlúštili záhadu, potrebujeme vedieť ako jednotlivé produkty alebo systémy fungujú. Môžeme ich rozdeliť do 2 kategórií podľa princípu ich fungovania na nízkotlakové a vysokotlakové systémy.

1. Nízkotlakové hmlové systémY - osviežovacie sety

Prevádzkový tlak vody sú 3 – 4 BAR

Cena od 9 do 40 EUR

Materiál – plast, guma 

Trysky – plast, mosadz

Veľkosť kvapiek vodyØ 1 mm

Tieto osviežovacie sety pracujú s bežným tlakom vody, ktorý máte v domácnosti. Pripájajú sa k vodovodnej sieti pomocou rýchlospojok. Na trhu sa dajú kúpiť v predpripravených dĺžkach a nie je možné ich rozširovať/predlžovať. Ako distribučné vedenie je využitá tenkostenná gumená hadica a plastové spojky. 

2. Vysokotlakové hmlové systémy

Prevádzkový tlak vody 70 BAR

Cena od 600 EUR

Materiál – nerezová ušľachtilá oceľ AISI 304 / 316, Nylon PA12

Trysky – NBR, nerezová ušľachtilá oceľ AISI 304

Veľkosť kvapiek vodyØ 10 µ (mikrometer)

Vďaka vysokotlakovému čerpadlu, pripojeného na domácu vodovodnú sieť, pracujú tieto systémy s tlakom až 70 BAR. Distribučné vedenie je vyrábané z najkvalitnejšej nerezovej ocele alebo flexibilnej hrubostennej nylonovej rúrky. Patentované trysky s antidrip systémom proti kvapkaniu a vlastným filtrom sú najčastejšie v prevedení NBR alebo AISI 304. Existuje množstvo fitingov, redukcií, adaptérov a preto je systém plne variabilný, všetko so slip-lock spojením.

Máme špecifikované základné parametre jednotlivých systémov a vidíme medzi nimi určité odlišnosti. Určite sa každý z vás ocitol uprostred hmly a dáte za pravdu, že mokrí ste neostali. 

DÔLEŽITÉ… 

Faktom teda ostáva, že ak použijete na chladenie jemnú vodnú hmlu, mokrí neostanete.

JEMNÁ VODNá HMLA - ako ju zÍSKAŤ?

Pre dosiahnutie jemnej vodnej hmly potrebujeme, aby sa kvapôčky vody stihli bleskurýchlo odpariť. Vtedy nastáva požadované ochladzovanie, lebo teplo z prostredia je využité pri odparovaní kvapiek vody. Keď už vieme, čo chceme dosiahnuť, ostáva nám zistiť už iba ako. Pre lepšie pochopenie si premeňme 1 mm na mikrometre (µ). Čiže kvapka vody pri nízkotlakových systémoch má veľkosť 1000 µ a pri vysokotlakových hmlových systémoch 10 µ. Ak tipujete, že mikrovapôčka vody veľká iba 10 µ sa odparí rýchlejšie ako 1000 µ pred tým ako dopadne na zem, máte pravdu. Aby ste odparili tak veľké kvapky ako produkujú nízkotlakové systémy, letné horúčavy ako ich poznáme teraz 25 až 45°C Vám stačiť nebudú. 

Preto ako som už viac krát spomenul, nízkotlakové systémy sú v podstate len osviežovacie sety, ktoré vás a okolie kropia vodou a vy a okolie zvlhne. Kvapky vody sa pri takom tlaku (6 BAR) a použitých tryskách neodparia a dopadnú na zem.

Vysokotlakové systémy dokážu vytvoriť dostatočne miniatúrne kvapky vody. Stará sa o to vysokotlakové čerpadlo, ktoré vytvorí požadovaný tlak 70 BAR a pod týmto tlakom je voda vháňaná do patentovaných trysiek, kde sa voda triešti na mikroskopické kvapôčky vody. Voilá,  ultra jemná vodná hmla je na svete.

KDE JE PRAVDA? 

Viete, čo je vodná hmla, kedy a ako vznikne. Osviežovacie nízkotlakové systémy Vám stačiť jednoducho nebudú, lebo nie sú schopné generovať dostatočné malé kvapky vody. Ak chcete dosiahnuť zníženie vonkajšej teploty, je potrebné siahnuť po ozajstnej vysokotlakovej vodnej hmle.

Je možné znížiť teplotu aj o 12°C?

Úplne v pohode. Účinnosť a efektivita vysokotlakových systémov je závislá na teplote a relatívnej vlhkosti prostredia. Čím je teplejšie a čím nižšia vlhkosť vzduchu aktuálne je, tým vyšší chladiaci efekt.

Na jednoduchom príklade si demonštrujeme účinnosť chladenia vodnou hmlou. Aplikujeme podmienky bežné pre Slovensko.

  1. Je nádherný letný deň a teplota atakuje 35°C, relatívna vlhkosť sa pohybuje na úrovni 31%RH. Využitím adiabatického chladenia vodnou hmlou nám teplota klesne o 10,3°C, na príjemných 24,7°C.
  2. Ak zoberieme do úvahy konštrukciu, použité materiály na pergole terasy či altánku a ich orientáciu na svetové strany, poľahky sa nám teplota na letnej terase vyšplhá aj nad 42°C. Vlhkosť máme 28% RH. V takýchto podmienkach stráca vaša letná terasa využitie. Správnou aplikáciou vodnej hmly nám teplota poklesne až o 13°C na parádnych 29°C.

Každým rokom zažívame nové a nové teplotné rekordy a to nie len u nás ale po celom svete. Bohužiaľ, tento trend bude aktuálny aj najbližších 100 rokov. 

Zvlhčovanie, Adiabatické chladenie, Redukcia zápachu, riadenie prašnosti, Vodná hmla Profesionálne hmlové systémy, Hmlová brána, Regulácia vlhkosti, Znižovanie nákladov

INŠTALÁCIA

Výber je na tebe

Pre domácich majstrov alebo bezstarostná realizácia od nás.
Vyber si →

Bude všetko na okolo mokre a vlhké?

Vráťme sa trocha na začiatok. Pri rozoberaní a fungovaní jednotlivých systémov sme dospeli k záveru, že zmoknúť môžete iba s osviežovacími setmi.

Pri využití pravej ultra jemnej vodnej hmly toto riziko v žiadnom prípade nehrozí. Všetka voda sa bleskurýchlo odparuje a navyše naše trysky disponujú systémom anti-drip, kde pri vypnutí systému nehrozí, že voda ostane kvapkať.

Využitie našich systémov je dokonca  vhodné aj do interiérov, ako sú napríklad výrobné haly a sklady a pri tom všetkom drahé vybavenie a stroje nielenže netrpia, ale dokonca profitujú. Pýtate sa ako? Vďaka nižšej teplote a regulovanej vlhkosti nedochádza k elektrostatickým výbojom, ktoré sú schopné poškodiť alebo zničiť výrobnú technológiu. 

Aké ďalšie výhody získam?

Obyčajná voda a pritom tak mocná. Naozaj nám vodná hmla pomôže iba s teplotou?

  1. Zníženie teploty – interiér a exteriér, od 5 do 20 °C v závislosti od podmienok
  2. Eliminácia prachov alebo peľov? – ultra jemná vodná hmla potlačí drobné čiastočky prachu či peľu tým, že absorbuje vlhkosť,  zvýši svoju hmotnosť a gravitácia sa postará o zvyšok
  3. Hmyz, muchy a komáre – vďaka bariére z vodnej hmly a jej hustote sa dotieravý hmyz nedokáže pohybovať v danom prostredí. Systémy PROFIFOG, môžu byť dokonca navrhnuté na celom pozemku ako účinný repelent využívajúci vodnú hmlu a dávkovacie čerpadlo s dávkovaním prírodného insekticídu PIRETRO SAFE EC.
  4. Chladenie vodou – žiaden studený vzduch z klimatizácie. Len mikro kvapôčky čistej vody, ktoré absorbujú teplo a odparia sa tak rýchlo, že neostane mokro iba príjemný pocit.
  5. EKO – vďaka tomu, že nevyužívame žiadne chladiace zmesi alebo chemikálie, sú tieto systémy mimoriadne šetrné k životnému prostrediu. Jediným chladivom je VODA
  6. SMART riešenia – jednoduché ovládanie pomocou appky vo vašom smartfóne. Nemusíte sa ani postaviť zo svojej sedačky a všetko vyriešite z pohodlia svojho telefónu.
  7. Minimálne prevádzkové náklady – na prevádzku vám postačí iba voda a minimálny odber elektrickej energie. S výkonom už od 180W. Ľahšie sa to však bude demonštrovať na klasických domácich spotrebičoch: kávovar 1500 W, klimatizácia 7300 W, žehlička 2000 W

Akým chýbam sa vyvarovať?

Nenechajte sa nalákať na lacné osviežovacie sety – kvalitnú vodnú hmlu dokážu vytvoriť iba vysokotlakové systémy.

Minimálny prevádzkový tlak vysokotlakových hmlových systémov musí byť aspoň 60 BAR

Pri voľbe trysky siahnite na tie s antidrip systémom.

Ak si nie ste istý a pri výbere a dimenzácii vášho systému, obráťte sa na odborníkov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o riešeniach vonkajšieho chladenia Profifog, navštívte našu webovú stránku alebo nám kedykoľvek zavolajte na číslo (+421) 944 332 334 a dohodnite si bezplatnú konzultáciu.